פרסומים ופסקי דין

בית המשפט הורה על השמדתן של פחיות משקה אנרגיה, שעיצובן דומה עד כדי זהות למשקה XL

תביעותיה של יצרנית משקה האנרגיה XL, בעקבות יבוא של כ-600,000 פחיות ריקות של משקה אנרגיה "HIPHOP", בגין הפרת סימני מסחר רשומים וגניבת עין. הפחיות המדוברות, הגיעו בשני משלוחים נפרדים ועוכבו ע"י מנהל המכס. המשלוח הראשון כלל פחיות בגוון כחול, עם בועות כחולות כהות והסימן "X2" בצבע אדום. במשלוח השני הורדו הבועות והסימן "X2", נצבע בשחור וכסף.

התובעת, חברת  XL טענה, כי היא יצרנית בהיקף נרחב של משקאות אנרגיה המשווקים בכל העולם, היקף אשר הקנה מוניטין לפחיות ולמשקה שהן מכילות. לטענתה, מדובר בשני מוצרים, הפונים לקהל לקוחות זהה, משווקים באותם צינורות שיווק וסביר, כי יוצבו בנקודות המכירה בסמיכות זה לזה. לטענת XL קיים דמיון שעשוי להטעות לקוחות פוטנציאלים, דמיון המקנה לה הגנה מכוח העוולה של גניבת עין. חברת קול טרייד, הנתבעת, טענה שלחברת XL אין זכות בלעדית לשימוש בצבע הכחול, או באות X. לטענתה, היא ייבאה פחיות שונות מאלו שלXL בכיתוב, בסימנים מבדלים ובצבע הלשונית.

בית המשפט קיבל את התביעה ביחס למשלוח הראשון ודחה את התביעה ביחס למשלוח השני. יצרן העושה שימוש באלמנטים ראשוניים המקובלים בשפה (כמו אותיות או מושגים הכלולים במילון), אינו יכול לקבל מונופולין לגביהם, כאשר השימוש הוא תיאורי ועולה בקנה אחד עם המובן הלשוני של המושג. במקרה של משקאות אנרגיה, השימוש באות X, בצבע הכחול או באיור של בועות, אינו יכול להקנות לחברת XL מונופולין. יחד עם זאת, הדמיון בין פחיות XL לפחיות שהגיעו במשלוח הראשון של חברת קול טרייד, אכן עלול להטעות ויש בו הפרה של סימני המסחר של התובעת, כמו גם פגיעה בזכויותיה מכוח העוולה של גניבת עין, בעיקר בגלל שהרקע הכחול בו בחרו להשתמש, דומה עד כדי זהות לסימן המסחר הרשום של XL. לגבי המשלוח השני נקבע, כי נעשה שינוי בכיתוב וברקע הכחול, כך שהמראה הכללי, על רקע משקאות האנרגיה הקיימים בשוק, אין בו כדי להטעות את הצרכן.

בית המשפט הוציא לחברת קול טרייד צו מניעה, האוסר עליה לייבא או לשווק פחיות בדוגמת המשלוח הראשון, והורה על מנהל המכס להשמיד את הפחיות כאשר קול טרייד תישא בכל העלויות. ביחס למשלוח השני, בוטל עיכוב הפחיות במכס, והוצאות האחסנה שלהן יחולו על התובעת, חברת XL.

ת"א 38108-03-13 XL Energy International Corp  נ' Cool Trade and Industry

ת"א 26979-05-13 XL Energy International Corp נ'  Cool Trade and Industry

ניתן ביום [16.11.2014] בבית המשפט המחוזי ת"א יפו לפני כב' השופט הבכיר גדעון גינת

חזרה