פרסומים ופסקי דין

בית הדין אישר את פיטוריו של סמנכ''ל מש''א שחמק משישה זימונים לשימוע מסיבות רפואיות

מנשה בלס, סמנכ"ל התפעול ומשאבי אנוש בחברת קרגל בע"מ, פוטר לאחר שזומן ל-6 ישיבות שימוע, אליהן לא התייצב בשל מחלתו. מהם גבולות חובת השימוע, להן מחויב מעסיק?

בלס, החל את עבודתו בחברה בשנת 1972 והתקדם בסולם הדרגות עד לתפקיד סמנכ"ל. בעקבות הליך רה-ארגון שעבר על החברה, הועברו חלק מסמכויותיו של בלס לאחד הדירקטורים והוצע לו לפרוש מתפקידו והוא סרב. בעקבות סירובו, קיבל בלס זימון לשימוע, אליו לא הגיע בגלל מצבו הבריאותי. זימונים נוספים נשלחו אל התובע, אולם הוא לא הופיע אליהם, כיוון ששהה בחופשת מחלה בשל צנתור. לבסוף נערך לבלס שימוע שלא בנוכחותו והוחלט לפטרו.

לטענת בלס, פיטוריו מערכו באופן שרירותי לאחר 40 שנות עבודה, במהלך חופשת מחלה וללא יכולת לנצל את מלוא ימי המחלה הצבורים לו ע"פ חוק. השימוע שלו נערך בהעדרו ושלא כדין, מבלי כוונה של החברה לשמוע את דבריו. לטענתו, הסיבה לפיטוריו היא גילו והשתייכותו ל"גוורדיה הוותיקה". לטענת החברה, בלס לא התייצב ל-6 מועדי השימוע שנקבעו לו על פני 3 חודשים. במהלך תקופת המחלה של בלס, התברר כי בשנים האחרונות פעל בלס בניגוד לטובת החברה ולאחר שיחה קשה בינו לבין המנכ"ל, היה ברור לשני הצדדים כי לא ניתן להמשיך ביחסי עבודה תקינים.

בית הדין דחה את התביעה וקבע, החברה העניקה לבלס הזדמנויות רבות על מנת להשמיע את טענותיו כנגד הפיטורים, אולם התובע לא הגיע לשימוע ולא העביר את טענותיו בכתב. בכך, ויתר התובע הלכה למעשה על זכות זו. בלס לא זומן לשימוע בגלל גילו או ויתקו, אלא בגלל תהליך התייעלות שעברה החברה, בהתאם לזכותה ועשה כל שביכולתו על מנת להתחמק מהשימוע אליו זומן כדין. שש ישיבות שימוע שונות נקבעו לו על פני תקופה של שלושה חודשים, שבמהלכה קיבל בלס מהחברה עשרות אלפי שקלים. במהלך החודשים בהם התחמק התובע משימוע התגלו לחברה מעשים שנעשו על ידיו במהלך תקופת עבודתו. אין ספק שבמעשיו של התובע עת התחמק משימועים אליהם זומן כדין, עורר הוא את המוטיבציה של החברה לגלות אודות מעשיו, אשר התבררו בהמשך כהפרת חובת הנאמנות של בלס כלפי החברה במהלך תקופת עבודתו.

סע"ש 16499-10-12 מנשה בלס נ' קרגל בע"מ 

ניתן ביום [19.02.2015] בבית הדין האזורי לעבודה בת"א-יפו בפני קרגל בע"מ  כב' השופטת  ד"ר אריאלה גילצר-כץ

חזרה