פרסומים ופסקי דין

אש אש מדורה: רמת שיא במכירת דירות בחודש פברואר

ממשיכה ההתנפלות על דירות חדשות אחרי ביטול תוכנית מע"מ אפס. זינוק של 22% ברכישת דירות בהשוואה לפברואר 2014. 

יציבות נרשמה בחודש פברואר במכירת הדירות החדשות על ידי קבלנים ברחבי הארץ בהשוואה לחודש הקודם, אך עלייה ניכרת בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסמו השבוע במסגרת הסקירה השבועית הנוגעת לביקוש ומכירת דירות חדשות.

על פי הנתונים, בחודש פברואר האחרון נמכרו 2,608 יחידות דיור חדשות לעומת 2,633 דירות חדשות שנמכרו בינואר. מדובר בירידה זניחה של פחות מ-1% בהשוואה לפברואר המעידה על יציבות. יש לציין כי עדיין מדובר ברמת שיא היסטורית וזאת בעקבות התפרצות הביקושים לאחר שתוכנית מע"מ אפס ירדה לטמיון.

עם זאת בהשוואה לחודש המקביל אשתקד ניתן לראות כי מספר הדירות החדשות שנמכרו עלה בשיעור ניכר של כ- 22% כאשר בפברואר 2014 נמכרו 2,132 דירות חדשות, וסקירת החודשים הקודמים מעלה כי נתוני מכירת הדירות החדשות על ידי קבלנים בחודשים ינואר – פברואר 2015 היא הגבוהה ביותר בשנים האחרונות.

נזכיר כי בחודש מארס 2014 הכריז שר האוצר דאז יאיר לפיד על תוכנית מע"מ אפס מה שהוביל לירידה חדשה במספר הדירות החדשות שנמכרו עד סוף השנה, אז בוטלה התוכנית, שר האוצר פוטר וישראל הלכה לבחירות. כך, החל מחודש נובמבר 2014 עלה מספר הדירות החדשות שנמכרו ללמעלה מ-2,000 בחודש.

מי למעלה מי למטה

בחלוקה לפי מחוזות המספר הגדול ביותר של דירות חדשות שנמכרו בחודש פברואר 2015 היה במחוז מרכז (954 דירות חדשות) ומדובר בעלייה של 5.7% בהשוואה לחודש הקודם (ינואר 2015) ועלייה בשיעור של 8.1% בהשוואה לחודש המקביל אשתקד.

אולם, העלייה המשמעותית ביותר בהיקף מכירת הדירות בחודש פברואר 2015 לעומת פברואר המקביל בשנה שעברה נרשמה במחוזות ירושלים והצפון – עלייה בשיעור 81% ובשיעור 88% בהתאמה.

לצד העלייה במכירת הדירות החדשות, נרשמה גם ירידה בחלק מהמחוזות כאשר הבולטת ביותר נרשמה במחוז חיפה. כך בהשוואה לחודש הקודם (ינואר 2015) נרשמה ירידה של כ-20% במחוז חיפה ובהשוואה לחודש המקביל אשתקד נרשמו ירידות רק במחוז הדרום ובמחוז חיפה, ירידה בשיעור של 16.4% ושל 9.7% בהתאמה.

 
חזרה