חדשות

ראיון בגלובס עם עו''ד עמיחי ויינברגר ועו''ד ינור ברטנטל: לו''ז המועמד בבחירות לרשויות המקומיות

איזה אירוע מסתורי וחגיגי מתרחש עד ליום ה 66 שלפני המועד לבחירות, ומהו תהליך "שליפת ספר הבוחרים"? משרד עורכי הדין ויינברגר ברטנטל ושות' מציג את כל התשובות, בכתבה הבאה.

כולנו זוכרים את המתח שקדם לתוצאות בבחירות לכנסת. מתברר שגם במערכת המוניציפלית יש מועדים ושלבים שיכולים לגרום למפצים פוליטיים מקומיים לא קטנים. "עכשיו המערכת מתחילה להתעורר", מסביר עו"ד עמיחי ויינברגר ממשרד עורכי הדין ויינברגר ברטנטל ושות. "אבל לצד המהלכים הפוליטיים ישנם מהלכים בירוקרטיים שמטרתם להגיע מוכנים ליום הבחירות הקובע - 22.10.13". זה, המועד שנועד לגבש סביב המועמדים את אנשי מקצוע המבינים בתחום, קמפיינים, מנהלי מטות, רואי חשבון ויועצים משפטיים.

שליפת ספר הבוחרים - 26.5 ( 150 ימים לפני הבחירות) ואיתור הבוחרים

עו"ד עמיחי ויינברגר מפרט: "ביום ה-150 שלפני הבחירות 'מצלמת' המדינה תמונת מצב המהווה רשימה התחלתית של אלו הזכאים לבחור ברשויות המקומיות בהן תיערכנה הבחירות. מדובר בבעלי זכות הבחירה הרשומים כתושבי הרשות שיהיו ביום הבחירות, בני 17 לפחות. אגב, זה במובחן מבעלי הזכות להיבחר שנדרש שיהיו ביום הבחירות בני 21 שנים. במהלך 10 ימים ממועד זה, יכולים המתמודדים להגיש טפסי הצהרה מתאימים למפקח על הבחירות ולקבל את ספר הבוחרים ברשות המקומית בה הם מתכוונים להתמודד".

למרות שעדיין יכולים להיות שינויים?

"כן. יכולים להיות שינויים בספר הבוחרים הסופי, אבל עדיין מדובר בנתון חשוב. בספר הבוחרים יש נתונים שונים, כגון פרטים אודות בעלי זכות הבחירה והיכן הם מצביעים. כאן אנו נכנסים לתהליך המכונה 'איתור והנעה'. המועמדים רוצים להתחיל לבצע עבודת איתור, כלומר לדעת האם הבוחר תומך במועמד מסוים. המטרה היא שביום הבחירות תתקיים הנעת הבוחרים, הגעה לכל בוחר ובוחר בכדי לעודד אותו להצביע. המועמד רוצה לראות מי הבוחרים שלו, מי הפוטנציאליים ומי לא רוצים לבחור בו בכלל, כך שביום הבחירות ישלפו במטה הבחירות הרשימות יפנו לבוחרים בטלפון או אפילו יביאו בפועל את אנשים לקלפי".

מתפטרים מהעבודה – מתחילים קמפיין 24.7 (עד ליום ה- 90 שלפני הבחירות)

כמו בבחירות לכנסת, גם בבחירות המוניציפאליות יש מועד קבוע בחוק בו מחויבים מתמודדים שצריכים להתפטר מעבודתם, למשל עובדי מדינה, מתמודדים שצריכים לצאת לחופשה ללא תשלום. "היתרון במערכת הבחירות המוניציפלית היא שלרוב היא אינה מוקדמת ולכן אין בהילות בצורך בהתפטרות, כפי שלעיתים קורה בבחירות הארציות", מדגיש עו"ד ינור ברטנטל.

הסיעות היוצאות (עד ליום ה- 66 שלפני הבחירות) ובחירת וועדת הבחירות העירונית

בזמן שעם ישראל יהיה ככל הנראה בים או יחפש מפלט מהחום הגדול, יתקיים האירוע הפוליטי הגדול ביותר במערכת הבחירות המקומיות. לאחר מינויו של מנהל בחירות לכל רשות מקומית, מתכנסים חגיגית חברי מועצת העיר, וכל חבר מועצה מכריז עם איזו סיעה הוא מזדהה. זו יכולה להיות סיעה חדשה שהומצאה באותו רגע, או כל סיעה ותיקה אחרת. ככל שיזדהו יותר חברי מועצה עם הסיעה היוצאת כן יגדלו היתרונות של אותה סיעה. "זו הדרמה הפוליטית האמיתית" מציין עו"ד ינור ברטנטל. "חברי מועצה עוברים ממפלגה למפלגה ואיתם המנדטים. וכפי שחיכינו ל 6 בדצמבר, גם כאן, זהו היום הקובע לקביעת מפת הסיעות והמתמודדים. הרשימות עצמן מוגשות בשלב מאוחר יותר".

עו"ד וויינברגר מוסיף: "חשוב להזכיר שיש יתרונות ניכרים לסיעה יוצאת במועצה על פני רשימה חדשה. זה קשור למספר תחומים, ונגזר ישירות ממספר חברי המועצה שהזדהו ביום ההזדהות עם הסיעה היוצאת. הזכויות שונות - כגון נציגים בוועדת הבחירות עירונית, זכות לחברי ועדות קלפי, העדר הצורך להגיש את הרשימה או את המועמד לראש הרשות עם חתימת תמיכה של מאות תומכים, העדר הצורך להגיש ערבות בנקאית עם חוברת הרשימה, זה מועיל גם לשיעור הוצאת הבחירות המותרת, זה משפיע אפילו על המקדמות שניתן לקבל.

קביעת ספר הבוחרים הסופי (כ- 40 יום לפני הבחירות)

השלב המהותי הבא הוא ביום ה-40, בו נחתם ספר הבוחרים באופן סופי. מי שלא נכלל עד ליום זה בספר הבוחרים – לא יוכל לבחור באותה רשות. "זהו גם תאריך חשוב לנבחרים", מסביר עו"ד ויינברגר. "בניגוד לדעה הרווחת לפיה עד חצי שנה לפני הבחירות חייב המועמד להיות רשום כגר באותה רשות, העובדה הנכונה היא שאם עד ליום ה-41 לפני הבחירות הוא הצליח להיכנס לספר הבוחרים של אותו ישוב, אזי אז הוא יוכל להתמודד".

הגשה רשמית של הרשימות המתמודדות ( 33-34 ימים לפני הבחירות 11-12.9)

"לרוב זהו היום ה- 33 או ה- 34 שלפני הבחירות, אך השנה הוא הוקדם ליום ה- 35 בגלל חג סוכות". מסביר עו"ד עמיחי ויינברגר. "מדובר ביום בו מגישים את החוברת ובה שמות המועמדים. זה יום מאוד מתוח כי הוא קובע איך תראה מערכת הבחירות באופן סופי. מהניסיון של משרדינו, היום המתוח הזה מקבל ביטוי בהפסקת מירוצי בחירות ובחבירות לרשימות משותפות, הוא מתאפיין בבגידות פוליטיות ומשברי אמון כתוצאה מחוסר שביעות רצון של חברי הרשימה ממיקומם בה. חשוב לדעת שיש אפס מקום לטעויות בהגשת חובת הבוחרים. אסור לתקן שם במחיקה, אסור להשתמש בטיפקס, אסור לבצע אף טעות בשמות ובתעודות הזהות, אין מספיק מילים כדי להבהיר כי זו ההזהרה כמעט הכי חשובה בהליך הפרוצדוראלי של הבחירות".

יכולות להיות תזוזות בין היום ה-66 ל-35?

"בוודאי. אין קשר בין הזדהות חברי המועצה לסדר החברים ברשימה שתוגש ביום ה- 35, הרשימה נחתכת בפועל רק ביום הגשת הרשימות למנהל הבחירות. זה היום שבו קובעים את הרשימה ועד אז יכולים דברים להשתנות. זהו אחד השיקולים שעל מועמדים לשקול איך ומתי לקבוע את סדר המועמדים ברשימה, ככל שיתקרב המועד כן יגבר הלחץ עליו מצד חבריו לסיעה או לרשימה.

תשמור את העודף! – חתימת הסכמי העודפים – 13.10 ( 10 ימים לפני הבחירות)

הבחירות העירוניות ידועות בשיעור הצבעה נמוך יחסית, מה שהופך את הסכמי העודפים לדרמטיים והרי גורל עבור מועמדים רבים. בין עשרות קולות עד מאות קולות יכולות לקבוע תחילתה של קריירה או סיומה של אחרת. מתברר שהאסטרטגיות שראינו במרוץ לכנסת ה 19 הן "כסף קטן" לעומת מה שנראה במערכות המקומיות. במידה רבה, יש חשיבות לחתימת הסכם עודפים, שכן קבלת המנדט הנוסף והמימון המשלים יוכרע בגינו.

לסיום, רשמו:

22.10 –יום הבחירות לרשויות המקומיות

5.11 – סיבוב שני לראש הרשות במועצות ובעיריות בהן יהיה צורך וזאת במידה ולא הייתה הכרעה של 40% מהקולות הכשרים.

גילוי נאות: משרד ויינברגר ברטנטל ושות' מעניק שירותים משפטיים לרשויות מוניציפאליות, תאגידים עירוניים, חברות כלכליות ולתאגידי מים ובניהן:חולון, בת ים, אשדוד, בית שמש, סביון, מועצה איזורית מטה יהודה, מועצה איזורית חוף השרון ועוד.

 

חזרה