חדשות

פיצוי של 50000 שקלים לחברה לשילוח ימי, שעובד צים דן במצבה הכלכלי הרעוע כביכול עם לקוחותיה

תביעת לפיצויים בגין לשון הרע, שהגישה חברת או.סי ליינס המעניקה שירותי שילוח ימיים, כנגד מתחרתה, חברת צים שירותי ספנות משולבים ועובד החברה, אבי לוק.

ע"פ כתב התביעה, במרץ 2012, שוחח מר לוק עם שני לקוחות של או.סי וטען כי יש שמועות שהחברה נמצאת בקשיים כלכליים ואף נמצאת בחדלות פירעון. או.סי פנתה לחברת צים ודרשה, ממנה שתשלח מכתב חתום על-ידה לכל הגופים להם נאמרו הדברים ותבהיר כי הם אינם דברי אמת. כמו-כן צים נדרשה להעביר פיצוי של כ– 300,000 שקלים בתוך 14 יום. תגובתה של צים למכתב היתה, כי מבדיקה שערכה עלה, כי מר לוק ציין את הדברים בדרך אגב, תוך אמונה באמתותם ומתוך כוונה להגן על האינטרסים הלגיטימיים של לקוחות צים שעמם יש למר לוק קשרי ידידות והיכרות ממושכים. לאחר שבירר את השמועה עם חברת או.סי עצמה, התקשר מיוזמתו לשני הלקוחות איתם דיבר וחזר בו מדבריו. בנוסף, ציינה צים במכתב, כי לאחר בירור שערכה עם גורמים מוסמכים, התברר לה כי יש לשמועות יסוד מסוים, בעיקר בכל הנוגע לקשיים תזרימיים של החברה. חברת צים לא העבירה לאו.סי את הפיצוי הכספי אותו ביקשה ומכאן תביעה זו .

לטענת או.סי, עצם הפרסום ותוכנו, שצים ומר לוק אינם מכחישים, מהווה פרסום שיש בו כדי לפגוע במשלח ידה והוא נכנס לגדר "לשון הרע", בכוונה ברורה לרמוס ולסלק את או.סי משוק השילוח הבינלאומי. לטענת החברה, לדברים שנאמרו הייתה השפעה מידית בשטח, שכן כבר בסמוך למועד הפרסום, ביקש אחד הלקוחות לקבל ערבויות מספיקות ביחס לסחורה שנמסרה לשילוח ע"י או.סי. לטענת חברת צים, לא היה כל צורך או עילה להגשת התביעה, שכן מר לוק תיקן ביוזמתו את הפרסום מבלי שהתבקש לכך בסמוך מאד לעשייתו, ע"י פנייה אישית לכל נמעני הפרסום. לטענתם, חברת או.סי גמלה בלבה, מתוך יצר של נקם ולהיטות, לנצל את טעותו של מר לוק כדי להתעשר בקלות ובלי סיבה על חשבונה של צים, וזאת על אף שצים נהגה עמה בניקיון כפיים כאשר מיהרה לתקן במכתבים רשמיים כל עוול שנגרם, תוך התנצלות ברורה בפני או.סי ונמעני השיחות.

בית המשפט קיבל את התביעה וקבע, כי הפרסום שנעשה ע"י מר לוק וחברת צים, אכן מהווה לשון הרע כהגדרתו בחוק ועליהם לפצות את חברת או.סי ב-50,000 שקלים. ייחוס קשיים כלכליים לחברה המעניקה שירותי שילוח בינלאומיים מהווה פרסום שעלול לפגוע בתאגיד, בעסקו, ובמשלח ידו. יש באמרות אלה, הנשמעות ע"י אדם סביר, העומד בפני עריכת עסקים עם החברה, כדי לפגוע באופן ממשי בשמה הטוב של החברה בפני השומע. הן עלולות, על-פי מבחן האדם הסביר, לפגוע במשלח ידה של או.סי ובעסקה, וכי יש בהם לשון הרע, במיוחד כאשר הדברים נאמרו על ידי גורם המועסק בחברה המהווה שחקן מרכזי בענף הספנות בארץ. לאור התנהלותם של צים ולוק, אשר חזרו בהם מהאמירות שהפיצו, ניתן ללמוד כי הן עצמם חשבו כי הדברים עשויים לשמש לשון הרע ופגיעה בעסקיה של או.סי.

ת"א 23882-05-12 או.סי ליינס בע"מ נ' צים שירותי ספנות משולבים בע"מ ואח'

ניתן ביום [02.06.2015] בבית משפט השלום בחיפה בפני כב' השופט יעקב וגנר, שופט בכיר

חזרה